FAQ (časté otázky)

Co jsou statické plakáty?
Jedná se o elektrostaticky nabitou folii, která přilne téměř ke každému povrchu bez lepení či přibíjení. Dodavatel CLINGZ® materiálů pro tisk statických plakátů pro Českou a Slovenskou republiku je společnost STATICKÉ PLAKÁTY s.r.o..
Jak statické plakáty fungují?
Materiál je (už před potiskem) nabitý statickou elektřinou a náboj si uchová i po průjezdu tiskovým strojem.
Z jakého materiálu jsou statické plakáty a jsou recyklovatelné?
Statické plakáty jsou z polypropylenu a dodávají se na papírové podložce. Obě části, podložka i plakát, jsou recyklovatelné.
Dají se plakáty připevnit na plochu z obou stran?
Statické plakáty přilnou k povrchu potištěnou i nepotištěnou stranou. I proto je můžete aplikovat na výlohy nebo okna zevnitř.
V jakých formátech se Statické plakáty vyrábějí?
Standardně tiskneme formáty A řady od nejmenších A7 až po A0. Jsme však připraveni vyhovět Vašim individuálním požadavkům na větší či nestandardní formáty. Samozřejmostí je možnost tvarového ořezu. Elegantním, ekonomickým a praktickým řešením pro velké plochy je složení motivu z více kusů.
Mohou být statické plakáty také průhledné?
Ano, kromě klasického bílého materiálu dodáváme i transparentní folie, které působí na skle velmi efektně. Indigo technologií je navíc možné transparentní plakáty potisknout také bíle (například pod barevnými motivy), takže barva dobře vynikne a neprosvítá.
Jaký tvar může mít statický plakát?
Statický plakát dokážeme oříznout do jakéhokoliv tvaru. Zároveň je možné vyřezávat i uvnitř jeho plochy.
Může být statický plakát potištěn z obou stran?
Bohužel ne. Statická folie se nehodí na oboustranný tisk.
Na jaké povrchy statický plakát přilne?
Statická folie drží nejlépe na čistém a suchém povrchu. Přilne ke sklu, kovu, dřevu, plastu, cihle, omítce a mramoru. Čím hladší a čistší povrch je, tím déle a lépe na něm plakát bude držet. Statické plakáty nejsou vhodné k dlouhodobému použití v exteriéru.
Jakou má statický plakát životnost?
Životnost statického plakátu závisí na hladkosti a čistotě povrchu a počtu přemisťování. Také záleží na metodě tisku a rozměru. Obecně platí čím větší rozměr plakátu, tím déle drží. Ofsetovou technologií tištěné plakáty drží spolehlivě 3-6 měsíců.
Mohu statický plakát přemisťovat a opakovaně používat?
Výhodou statických plakátů je právě jejich schopnost přemístění bez jakékoliv škody na povrchu i na nich samotných. Častější přemisťování ovšem může narušit statickou vlastnost materiálu. Prach z okolí a mastnota z rukou při manipulaci snižuje postupně schopnost přilnutí.
Mohu na statické plakáty psát?
Ano, bílé nepotištěné plakáty mohou fungovat jako flipchart. Mají hladký lesklý povrch a při používání nepermanentních popisovačů je můžete použít i opakovaně.
Mohou být statické plakáty používány venku?
Statické plakáty jsou primárně určeny pro použití v interiéru. Silný vítr by je mohl strhnout. Mohou být ovšem použity pro krátkodobou propagaci.
Jak dlouho trvá výroba statických plakátů?
U standardních materiálů a rozměrů je čas potřebný na výrobu totožný s klasickým tiskem na papír. Obecně platí, že ofsetovou technologií trvá výroba včetně dokončovacích prací přibližně 10 dní a u Indigo tisku lze výrobní čas zkrátit přibližně na polovinu. Pokud budete potřebovat zakázku rychleji, pokusíme se Vám samozřejmě maximálně vyjít vstříc. Praktické je rezervovat výrobu dopředu, zvláště pokud se jedná o nestandardní formát, materiál či výřezy…
Na co si dát pozor při přípravě grafiky a tiskových dat?
Při tvorbě designu statických plakátů mějte prosím na paměti, že pro ofsetový tisk by inkoustová hustota měla být nižší než 220%. Tisk hustých inkoustových barev do rohů a na okraje plakátů může způsobit jejich kroucení. Kde je to možné, doporučujeme připravit grafiku s nepotištěnými okraji. Indigo tisk snese větší hustotu barvy, ale i zde je dobré při přípravě návrhu myslet na toto omezení. Žádná jiná speciální pravidla nejsou, platí standardní pokyny pro přípravu dat: tiskové pdf v rozlišení min. 300 DPI, ořezové značky a spady 5 mm.
Jste schopni pomoci s přípravou návrhu či dat?
Ano, rádi Vám pomůžeme s úpravou dat, přípravou tiskových podkladů, nebo pro Vás zpracujeme kompletní grafický návrh.
Jste schopni kompletovat plakáty do balíků a zajistit distribuci?
Ano, na základě dohody samozřejmě zajišťujeme veškeré služby spojené s kompletací a distribucí.
Mohou být statické plakáty vloženy jako příloha do časopisů a novin?
Ano, statické plakáty mohou být ručně či strojově vkládány do tiskovin.
Jak poznám, který typ materiálu a technologii tisku zvolit?
Pošlete nám svou poptávku. Kalkulaci vyhotovíme na technologii, která bude pro Vás nejvhodnější s ohledem na celkový náklad, počet mutací, formát, případnou personalizaci. Nezapomeňte nás prosím informovat o tvarových ořezech, apod.
Mohu si statické plakáty tisknout sám?
Ano, pokud disponujete profesionální UV ofsetovou či digitální indigo technologií. Obraťte se na nás, patentovanou statickou folii značky ClingZ vám můžeme dodat také nepotištěnou.